Mariniers Museum, Rotterdam

DSC_0116

В роттердамський музей морської піхоти я потрапила зовсім випадково. Я збиралась в “Maritime Museum”, а гугл-мапа мене направила в “Mariniers Museum”. Знаходяться вони обидва біля води, буквально на відстані в 10 хв пішки. Тому те, що щось пішло не так, я запідозрила вже, коли побачила виставку. Але я зовсім не пошкодувала.
Як мені здалося, музей цей створений більшою мірою для місцевих (хоча можу і помилятись). Сам музей невеличкий (3 поверхи, на кожному з них – відповідна часова епоха або тематика), але доволі цікавий – історія піхоти від її створення до сучасності. Єдина проблема була в тому, що повністю вся-вся інфа була на нідерландській мові. Її було багато, у різній формі – від підписів і до відосів з різних військових операцій. Особливо багато роликів та записів було про сучасні операції, життя чи навчання, але нічого не було зрозуміло. Звісно, щось було ясно на інтуітивному рівні, але досить замало, проте цікаво було подивитись і просто картинку.
В інеті я теж не знайшла багато про цей музей. Тобто, є сайт, але, знову ж таки, він повністю на нідерландській, без інших локалізацій. Можна тільки отримати якусь інфу з відгуків на тріпедвайсорі.

The fact that I visited the Mariniers museum in Rotterdam happened accidentally. I was going to go to the “Maritime Museum”, but google-map directed me to “Mariniers Museum”. They both are located near the water, just in a distance of 10 minutes on foot. So, I suspected that something went wrong when I was seeing the exhibition.
As I thought this museum is founded for locals (but I can be wrong). The museum is small (there are only 3 floors, each of them shows the appropriate time era or topics), but quite interesting – there is the infantry’s history from its beginning to the present.
The only problem was that all the information was completely in Dutch. There were as captions for pictures, as videos from various military operations. Especially there were a lof movies and records of modern operations, life or trainings, but nothing was clear. Of course, something was comprehensible on intuitive level. Anyway, it was interesting to see just a picture.
Also I didn’t find a lot about this museum in the internet. There is a website, but, again, it is Dutch, with no other localizations. You can only get some kind of reviews on tripadvisor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s